Niebieski dzbanuszek z łabędziami

Magda Szabó, Staroświecka historia, tłum. Krystyna Pisarska, Państwowy Instytut Wydawniczy 1981.

Na początku chciałbym podziękować dwóm życzliwym osobom, dzięki którym mogłem w ogóle skończyć czytanie. Tuż bowiem przed końcem w moim egzemplarzu ziała dziesięciostronicowa dziura, jak się okazało – w miejscu dość istotnym dla zrozumienia finału. Udało się ją jednak wypełnić.
Magda Szabó zastawiła na mnie pułapkę, w którą, niepomny wcześniejszych doświadczeń, wpadłem od razu. Zamieściła mianowicie na początku swej powieści obszerny spis ważniejszych bohaterów. Takie wykazy sprawiają, że gubię się w licznych parantelach i bezskutecznie usiłuję zapamiętać nazwiska, co z góry skazane jest na niepowodzenie. A tu jest co zapamiętywać, gdyż Staroświecka historia to saga rodzinna napisana z rozmachem i pełna smakowitych detali oraz pikantnych szczególików. Dodajmy, że jest opowieścią o rodzinie samej autorki, a w zasadzie – o jej matce. Zanim jednak na scenie pojawi się Lenke Jablonczay primo voto Majthenyi, secundo voto Szabó, poznamy dokładnie nie tylko scenerię wydarzeń, a więc okolice Debreczyna, ale i dzieje przodków Lenke po mieczu i kądzieli.
Zaczyna się niemal jak u Prousta (toutes proportions gardées, rzecz jasna), co prawda nie od ciastka, ale od secesyjnego dzbanuszka z łabędziami, który narratorka kupiła pod wpływem dziwnego impulsu. Odkąd kurzący się na półce przedmiot pojawił się w jej domu, Szabó poczuła dziwną chęć odświeżenia kontaktów z dawno niewidzianymi krewnymi. Narastało w niej też pragnienie napisania książki o matce, kobiecie pięknej i utalentowanej, a jednocześnie przez całe dzieciństwo cierpiącej z powodu grzechów swych rodziców, wychowywanej przez surową babkę, która odbiera jej całą radość życia i pod różnymi względami okalecza psychicznie, przelewając na dziewczynkę całą swą nienawiść do nieakceptowanej synowej. Drobiazgowo zbierane materiały, pamiątki rodzinne, rękopisy, wspomnienia krewnych i znajomych zaczęły powoli składać się w panoramę losów dwóch rodzin z węgierskiej prowincji. Tajemnicę dzbanuszka wyjaśnił Magdzie dopiero przyrodni brat.
Próba przedstawienia, choćby w największym skrócie, historii Lenke i jej przodków to rzecz karkołomna, nie poważę się więc na tak ryzykowny krok. Zdradzić zbyt dużo – to zniweczyć przyjemność lektury innym, napisać za mało – to stworzyć obraz mglisty i zamazany. A uwierzcie mi, że książka pełna jest emocji i uczuć, często skrajnych: miłość jest tu namiętna i wielka, choć niekoniecznie wieczna, a niechęć i nienawiść twarde i nieprzejednane (jednak do czasu). Trudno uwierzyć, że bohaterowie żyją w XIX wieku na węgierskiej prowincji, a nie w Weronie, gdzie rodzinne animozje wydawałyby się bardziej na miejscu. Niesamowita jest galeria postaci: arystokratów hulaków, solidnych kupców, matron o niezłomnych poglądach, złotych młodzieńców i rozflirtowanych panien. Jest nawet grupa światłych zakonnic. Każda postać ma do odegrania swoją rolę, jest wyraziście zarysowana, choć niekiedy zaledwie paroma kreskami. W tle przewalają się światowe kataklizmy; czymże jednak jest wojna światowa wobec narodzin wyczekiwanego dziecka?
Książka Magdy Szabó wciąga powoli, ale nieuchronnie. Najpierw czekamy, do czego zmierza narratorka swą opowieścią o dzbanku i odnawianiu rodzinnych więzów, później poznajemy otoczenie, w jakim przyszło żyć bohaterom, a zanim poczujemy się znużeni historyczno-geograficznymi detalami niepostrzeżenie zatapiamy się w rodzinnych komplikacjach, uczymy się imion i nazwisk, profesji, zalet i przywar kolejnych postaci i bez reszty zaczynamy sekundować im w życiowych wyborach, zaczynamy mieć swoje sympatie i antypatie. Dla wielbicieli „Tajemnicy Abigel” to pozycja obowiązkowa, dla innych doskonały początek znajomości z Magdą Szabó.

Tagi . Pobierz permalink. RSS dla tego wpisu.

25 odpowiedzi do: Niebieski dzbanuszek z łabędziami

 1. Kiedyś czytałem "Tajemnica Abigel", książka przyzwoita, ale jak dla mnie za bardzo kobieca.

  OdpowiedzUsuń
 2. A mnie nie dane było. O nazwisko się ocierałam tu i ówdzie, ale na tym się skończyło.

  OdpowiedzUsuń
 3. @dr Kohoutek: rzecz gustu, oczywiście. Ciekaw jestem natomiast Twojej definicji literatury "zbyt kobiecej", bo szczerze mówiąc to mało ostre określenie.

  @Monotema: czas skończyć ocieranie:) Gorąco polecam zacieśnienie znajomości:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pędzę na allegro. Jeśli mi przyślą wybrakowany egzemplarz, poratujecie?:)

  OdpowiedzUsuń
 5. @Książkowiec: no pewnie:) Solidarność moli książkowych w obliczu nieszczęścia bliźniego obowiązuje:D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam doświadczenia z tą autorką, więc będę musiała nadrobić zaległości:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja muszę odebrać zakupiony przeze mnie egzemplarz. Ciekawe, czy będzie wybrakowany, czy nie? ;)

  Niezmiernie smakowita recenzja proszę Chrześniaka, niezmiernie!

  OdpowiedzUsuń
 8. @Kasandra: tradycyjnie zachęcam:)

  @Książkowo: bardzo Matce Chrzestnej dziękuję:) Jak będzie wybrakowany, to poratuję:) Dobrze, że zdążyliśmy się obkupić, bo może podwyżka cen będzie:D

  OdpowiedzUsuń
 9. No i znowu pójdę tropem Twoich lektur :-) Ale tym razem nie będę zawierać znajomości z panią Szabo bo już miałam przyjemność i to wielką. A Staroświecką historię i tak miałam w planach. No cóż, pani Feher przeczytana, Sonnderkommando zamówione, Drewniany różaniec w czytaniu, a więc pani Szabo do kolejki tuż po Klaudynie :-))

  OdpowiedzUsuń
 10. @Monani: jejku, naprawdę idziesz trop w trop:) Mam nadzieję, że będziesz usatysfakcjonowana:) A właśnie, jak wrażenia po Feher?

  OdpowiedzUsuń
 11. Już Ci się wpisałam w Bnetce :-))
  Bardzo fajna, ale tak mi coś prześwitywało, że musiałam to czytać wieki temu...

  OdpowiedzUsuń
 12. @Monani: zupełnie nie skojarzyłem, ja jeszcze nie łączę ze sobą rozmaitych nicków w pojedyncze osoby, sam występuję dwojako:D

  OdpowiedzUsuń
 13. Oby nam się to rozdwojeniem jaźni nie skończyło ;-)

  OdpowiedzUsuń
 14. @Monani: oby:) Ja się już staram trzymać tych dwóch ustalonych nicków i przynajmniej awatar mieć wszędzie identyczny:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Literatura węgierska jest przepyszna. Chętnie sięgnę, bo Twoja recenzja zdecydowanie zachęca - a w bibliotece mej jest dostępna (mam nadzieję, że egzemplarz nie wybrakowany)/

  OdpowiedzUsuń
 16. @Orchiss: zakładam, że na 15 000+315 egz. nakładu tylko ja miałem pecha:) Ciekawe za to, czy ktoś w swoim egzemplarzu znajdzie moją brakującą składkę. Proszę o wiadomość:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Szabo znam jedynie ze wspomnianej 'Tajemnicy Abigel" i niesamowitej prozy "Za zamkniętymi drzwiami". W antykwariacie wyszperałam "Piłata" i własnie "Staroswiecką historię" ...

  OdpowiedzUsuń
 18. "Tajemnica Abigel" jest jedyną książką Szabo, jaką czytałam. "Staroświecka historia" wydaje się spełnieniem moich marzeń o powieści: subtelna i mądra, a jednocześnie pasjonująca i cudownie napisana.
  Tak jak Twoja recenzja.

  P.S. 1
  Osoby zainteresowane informuję, że na Allegro pozostał już tylko jeden egzemplarz "Staroświeckiej historii"! :) Cieszę się, że już w przyszłym tygodniu wyruszę śladem niebieskiego dzbanuszka z łabędziami.

  P.S. 2
  Niniejszym postuluję, żeby Zacofany w lekturze z dużym wyprzedzeniem informował o dziełach, które planuje zrecenzować, bo wkrótce przyczyni się do powstania czarnego rynku książki w Polsce! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. @Mary: Ja dopiero zaczynam zbierać powieści Szabo, ale popyt coraz większy i może być trudno:)

  @Lirael: pąsowieję od tych komplementów, dziękuję:) Zastanawiam się, co będzie, jak powieść nie okaże się subtelna i mądra:P Bo pasjonująca i cudownie napisana jest na pewno:)
  Planowaliśmy z Matką Chrzestną dokonać interwencyjnych zakupów "Staroświeckiej" i potem odsprzedać je po spekulacyjnych cenach, nakręciwszy koniunkturę, ale stanął nam na przeszkodzie brak kapitału:( Mam więc tylko jeden egzemplarz kompletny i jeden z defektem:(
  Jeśli natomiast jakiemuś antykwariuszowi nie schodzi jakiś starodruk z lat 70. lub 80., niech da znak, podkręci się zainteresowanie, a zyskami się podzielimy:D

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam dobre przeczucia co do tej subtelności i mądrości. :)
  Trzeba uważnie obserwować Twoją rubryczkę "Teraz czytam", to może pozwoli uniknąć cen spekulacyjnych recenzowanych przez Ciebie książek! :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawa koncepcja:) Obiecuję, że nie będę mylił tropów:P

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo proszę, tylko nie tropy i ślady! :D
  Swoją drogą dla zmyłki też można by coś umieszczać w "Teraz czytam" - antykwariusze zacieraliby łapki z powodu zwiększonej sprzedaży! :) Można by dodać konkurs: wytypuj książki, które naprawdę zostaną zrecenzowane. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. @Lirael: mam tak mały przerób, że muszę recenzować wszystko, co przeczytam:D

  OdpowiedzUsuń
 24. U mnie jest identycznie! :) Na szczęście wkrótce wakacje!

  OdpowiedzUsuń

Swoje komentarze proszę zostawiać na nowej stronie bloga: http://zacofany-w-lekturze.pl/, tam na pewno na nie odpowiem.

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.